A trogiri kirándulás kihagyhatatlan része a tengerparti sétány. A széles sétány egyik oldalát pálmafák keretezik, a másik oldalon pedig a Trogirt Čiovo szigetétől elválasztó azúrkék tengersáv található. Érdekesség, hogy ez a tengersáv 1987-ben a Szajna folyót, maga Trogir pedig Párizst játszotta a “Stealing Heaven” című filmben, amit Trogirban forgattak. A film Marion Meade könyve alapján készült Clive Donner rendezésében, és egy boldogtalan szerelemről szól.
A sétány 2002-ben lett felújítva, és számos kávézónak, étteremnek ad otthont, melyekben finomabbnál finomabb mediterrán specialitásokat kóstolhatunk. A parton gyakran kötnek ki luxusjachtok, melyek látványa már önmagában is érdekes.
A sétány nappal is gyönyörű, este azonban a kellemes hőmérsékletnek köszönhetően igazán látogatott. Kirándulásunkat időzíthetjük úgy, hogy a délutáni órákban körbejárjuk a városközpontot, estefelé pedig elsétálunk a partig. A kellemes esti séta is ideális alkalom lehet a látványosságok meglátogatására, hiszen azok az esti órákban is nyitott kapuval várják a turistákat.
Kalandozásunkat a tenger felőli városkapunál kezdjük. Az egykori várfal maradványai és a díszes kapu igazán történelmi hangulatot biztosítanak a sétánynak. Az várfalak a középkorban épültek, a kapu pedig napjainkban is az eredeti állapotában tekinthető meg.
A Berislavić palota Petar Berislavić palotája volt. Berislavić püspök volt és a törökök elleni harc egyik fő pillére. Az épületet gótikus építészeti elemek jellemzik.
A gyönyörű palota a sétány egyik ékköve. A palotát a XVI. században reneszánsz stílusban rendezték át, a XIX. századi felújítások során azonban sajnos elvesztette eredeti kinézetét. A palota egykor Petar Lucić költő és történész fia, Ivan otthona volt. A városnézés után tarthatunk egy kis szünetet – megkóstolhatjuk valamelyik helyi specialitást a parti vendéglők egyikében, vagy megpihenhetünk egy kávé és fagylalt mellett valamelyik kávézóban, élvezve a gyönyörű kilátást.
A sétány végén, a szigetecske északnyugati sarkában található a Kamerlengo erőd. Az épületet a XIII. században kezdték el építeni. A velencei uralom alatt erős haditengerészeti bázis volt. Napjainkban az erőd szépen meg van őrizve, és pont úgy néz ki, ahogy gyerekkorunkban elképzeltük a várakat. Az erőd meglátogatása gyerekekkel is igazi élmény lesz!
A Kamerlengo erőd után már elkezdjük “megkerülni” a szigetet. Az erőd mellett található a Batarija futballpálya, melyet a trogiri focicsapat használ. A sport szerelmesei minden bizonnyal érdekesnek találják majd a nem mindennapi helyen található pályát.
A Kamerlengo és a Szent Márk erőd közötti sétányon, a futballpálya mellett helyezkedik el a Marmont gloriett, ami egy szögletes alapon elhelyezkedő kolonnád. A kolonnád hat kőoszlopokból formált, kör alakú pavilon, hegyes tetővel. Az eredeti tervek szerint a közepén Napóleon szobrának kellene lennie. A Gloriett a francia uralom alatt, 1809-ben épült, Marmont francia marsall tiszteletére. Ez az emlékmű egy a dalmáciai rövid francia uralom megmaradt emlékeiből.
A Szent Márk torony a XV. századból származik. Sok turista fényképezkedik a bástyára emlékeztető torony mellett, azok pedig, akik szeretnék belülről is megtekinteni a tornyot, ezt belépőjegy váltása után tehetik meg. A torony tetején egy hangulatos kávézóból élvezhetjük a kilátást.
Az erőd megtekintése után már csak egy rövid séta vezet a szigetet a parttal összekötő hídig, ahonnan a kirándulásunkat kezdtük! Érdekesség, hogy a sziget mindössze 500 méter hosszú és 250 méter széles, így megkerülése nem túl fárasztó feladat!
Minden turistát foglalkoztat a kérdés, hogy mennyi költőpénzt érdemes vinni a nyaralásra. Erről természetesen mindenki maga dönt, cikkünkben viszont adunk néhány támpontot, hogy könnyebben meg tudjuk tervezni a trogiri nyaralás költségvetését. Az árak tájékoztató jellegűek és 2019 nyarára vonatkoznak.
Trogir tengerparti sétányán andalogva a turisták nem csak a számos kávézó, étterem és szuveníreket kínáló üzletecske kínálatát élvezhetik. A tengerparti sétány tele van látnivalókkal, történelmi emlékekkel is.