Ha Trogirban vagy a környékén töltöd a nyaralásodat, mindenképp érdemes a sok strandolás mellett legalább egy napot városnézéssel töltened. A gyönyörű óváros, mely egy kis mesterséges szigetecskén fekszik, gyönyörű, régi épületekkel és megannyi érdekes látnivalóval várja a turistákat. Mutatjuk, mit érdemes körbejárnod Trogiri sétád során!
Ugyan nem az óvárosban található, de ha Trogirban járunk, mindenképp érdemes meglátogatni az óvárosba vezető híd közelében található piacot. A mediterrán gyümölcsök és zöldségek gazdag és színes választéka mellett számos házi készítésű terméket is árulnak. Érdemes megkóstolni a szárított fügét és a gránátalmát.
Az óvárosba a szárazföld felől jutunk be, sétánk is innen indul. Régen a kaput két masszív bástya védte, a felvonóhíd pedig a hívatlan látogatók távoltartására szolgált. A városkapu tetején Trogir védőszentjének szobra díszeleg – Szent János a mai napig őrzi Trogir békességét. Az óváros szűk kis utcáin sétálva megfigyelhetjük, hogy nem csak a falak épültek kőből – az utcák is óriás kőtömbökkel vannak burkolva. Az utacskákon az évek alatt annyi turista sétált már végig, hogy a kövek ragyogó fényesre lettek koptatva.
Mindössze néhány perc séta után elérjük a város központját, a főteret. A főtér ad otthont a trogiri látványosságok jelentős részének, így itt mindenképp érdemes eltölteni néhány órát. A főtéren található a Szent Lőrinc katedrális, mely több évszázadon keresztül épült. Ennek következtében a katedrális külseje római stílusban tetszeleg, belül azonban a boltozatok és a díszek a gótikus stílust idézik. A Harangtorony kétszáz éven keresztül készült, 47 méter magas és ez a szigetecske legmagasabb pontja. Napjainkban Trogir egyik legkedveltebb turistalátványossága, hiszen a tetejéről csodálatos kilátás nyílik a térre és az egész óvárosra! A Ćipiko palota a katedrális közelében található. Gyönyörű, velencei stílusú ablakkereteiről és nem mindennapi szépségéről érdemes fotókat készíteni. A Városháza, más néven Loggia a katedrálissal szemben áll, és igazán egyedi óratornyáról ismert. A régi időkben itt történt a nyilvános törvénykezés. Miután körbejártuk a főtér látványosságait, tarthatunk egy rövid pihenőt a Loggia előtti csinos kis napernyős kávézóban. Sajnos több turista itt be is fejezi Trogir felderítését, ami nagy kár, hiszen számos más látványosság vár felfedezésre az óvárosban!
Trogir múzeuma a Garagnin-Fanfogna palotában található. Maga a palota román és barokk stílusban díszeleg. A múzeum gyűjteménye számos kincset rejt – a híres könyvtáron kívül számos szobor és műemlék tekinthető meg, de horvát festőművészek és szobrászok művei is helyet kaptak itt. Az egyik legismertebb művész, akinek a művei ki vannak állítva a múzeumban Ivan Duknović. A szobrász 1440-ben született, Orihovica településen. Tehetségének köszönhetően Olaszországban és Magyarországon is ismertek voltak alkotásai, egyes források szerint még Mátyás király is csodálta a műveit.
A városka központjában található a Szent Péter templom. Az épület egykor a bencés női kolostor temploma volt. Az egyik legszebb emléke a Szent Péter mellszobor, mely a főbejárat homlokzatát díszíti. Az alkotást Niccolo Fiorentino készítette.
A főutca végére érve megcsodálhatjuk a város egyik legrégebben épült kápolnáját. A háromhajós épület óromán stílusban épült. Falait sziklatömbök alkotják és gyakori eset, hogy a turisták csodálkozva állapítják meg, mennyire jól meg van őrizve az épület.
Következő cikkünkben folytatjuk kalandozásunkat Trogirban, és a tengerparti sétány nevezetességeit vesszük sorra!
Trogir Közép-Dalmácia egyik legkedveltebb nyaralóhelye – a meseszép óváros, a kultúra, az azúrkék Adriai-tenger és a mediterrán léghajlat rengeteg turistát vonz ebbe a szimpatikus kis városkába. Sokan azonban nem közvetlenül Trogirban szállnak meg, hiszen a környék kisebb települései is számos szálláshelyet kínálnak.
Horvátország egyik legszebb tengerparti városa Trogir, mely egy időutazásra repít el minden ide érkezőt. Dalmácia központi városától, Splittől mindössze 30 kilométerre található, és rengeteg gyönyörű látványosságot fedezhetünk fel, ha erre járunk.