Hajóval Trogriból is könnyel elérhető, szemet gyönyörködtető természeti attrakció a Hvar közelében fekvő Pakleni szigetcsoport. A szigetecskéket a helyiek “Forski školji” néven emlegetik, a turistáknak szóló brossúrákban pedig egyre gyakrabban találkozhatunk a Paklinski szigetek megnevezéssel is.
A szigetcsoport nagyjából 20 apróbb szigetecskéből áll, és Hvar szigetének délnyugati oldalán helyezkedik el. Minden sziget területe kisebb, mint 1 négyzetkilométer, ez alól csak Szent Klement szigete a kivétel, ami a csoport legnagyobb tagja a maga 5 négyzetkilométeres területével.
Szent Klement szigetén három település található: Momića Polje, Vlaka és Palmižana. A településeknek azonban nincsenek állandó lakosai – a lakók csak a nyári szezont töltik a szigeteken.
A “pakleni” szó jelentése pokol, ezért magyarul a Pokoli szigetek megnevezéssel is találkozhatunk. Ez azonban nem teljesen helyes, ugyanis a szigetcsoport a nevét nem a pokolról kapta – a megnevezés a “paklina” szóból ered, ami egyfajta fenyőgyanta, amit főzve a hajók és csónakok védelmére használtak. Mivel a “paklina” egyes horvát területeken “pakol” néven is ismert, innen ered a félreértés. Napjainkban a turistáknak szóló nyomtatványokban egyre gyakrabban használják a Paklinski szigetek megnevezést, a félreértések elkerülése érdekében. Érdekesség, hogy Hvar szigetén a lakosoktól valószínűleg egyik kifejezést sem fogjuk hallani – a helyiek a szigetcsoportot “školji” néven emlegetik, így ha útbaigazításra van szükségünk, használhatjuk ezt a nevet is.
A szigetcsoport neve arra utal, hogy a múltban a szigeteken főleg a hajóépítéshez szükséges gyanta kinyerésével foglalkoztak, a kevésnyi művelhető földterületen pedig gabonaféléket termesztettek.
Napjainkban azonban a szigeteken a turizmuson van a hangsúly – a gyönyörű szigetek kedvelt kirándulóhelyek a horvát tengerparton nyaralók körében. Palmižana az egyik legrégebbi és legismertebb horvát üdülőhely. A településen több étterem és panzió is található. Kedvelt kirándulóhelyek még Ždrilica, a Szent Jerolim szigetecske és a Marinkovacon található kis öböl – az utóbbi kettő közkedvelt nudistastrand. Mindegyik kirándulóhelyen és strandon vannak vendéglők, Hvar felől pedig taxihajókkal közelíthetők meg a legkönnyebben. A szigetcsoport hajóval Trogirból is könnyen elérhető.
A nudistaturizmus mellett a Pakleni szigetek a búvárturizmus jelentős központját is képviselik. Az egyik kedvelt hely a merülésre a Sika od Vodnjaka terület, Veli Vodnjak szigetecskétől keletre. Az egyik legjellegzetesebb látnivaló a keskeny Kampel szikla, mely 46 méter mélyről emelkedik függőlegesen, a csúcsa pedig a vízszint alatt nagyjából 15 méterrel van. A búvárok további kedvelt célpontjai Stambedara és Velika Graška. Itt 5 méter mélyen egy kifejezetten érdekes, 30 méter hosszú víz alatti barlangot is megcsodálhatnak a merülők.
A természetet kedvelők a szigeteken való séta alkalmával megismerkedhetnek a mediterrán élővilággal: a fenyőerdőkben rozmaringgal, zsályával, kamillával, édesköménnyel, babérral és más aromás, mediterrán növényekkel is találkozhatunk.
A szigetek állatvilága nem tér el jelentősen a többi dalmáciai sziget élővilágától – séta közben csigákkal, rovarokkal, gyíkokkal találkozhatunk, a madarakat pedig a sirályok képviselik a legnagyobb számban.
Nem csoda hát, hogy ezek a játékos, erdős szigetecskék, az azúrkék, tiszta víz ölelésében és számos gyönyörű, napsütötte strandjukkal a turisták nagy kedvencei. A szigetek a távolból is gyönyörű és emlékezetes látványt nyújtanak, ezért nem meglepő, hogy a legtöbb hajós kirándulás is útba ejti őket.
A meseszép környezet számos kempingezőt csábít Trogir város környékére. A kempingezés nagyszerű élmény lehet, akár családok, akár baráti társaságok számára. Cikkünkben bemutatjuk, melyek a környék legszebb kempingjei.
Trogir Dalmácia egyik legfényesebb gyöngyszeme, számos történelmi emlékkel – az óvárosban szinte minden sarok mögött egy újabb érdekes épülettel, művészi alkotással vagy nyugodt templommal találkozhatunk.