Az Adria mellett Horvátországról a legtöbb turistának a Plitvicei-tavak jutnak az eszébe. Ez nem is meglepő, hiszen az egész évben nyitva tartó látványosság a legszebb hely, amit egy turista körbejárhat. Egy olyan természeti csodáról van szó, amit nem is igazán lehet leírni, mindenki maga kell átélje az élményt. Listánk minden olyan turistának szól, akik szívesen meglátogatnák a tavakat, legalább egy egynapos kirándulás keretein belül, a tengerpartról indulva, de azoknak is, akik úgy érzik, nem érdemes meglátogatni az olyan tavakat, melyekben még csobbanni sem lehet.
A tavak gyönyörű színét adó tófenék travertinből van, ami egyfajta mészkő, mohák, algák és baktériumok kombinációjának lerakódásaival kiegészítve. A lerakódások meglehetősen lassan képződnek, évente körülbelül egy centimétert vastagodnak. Ez azt jelenti, hogy ha a tavakat életünk során kétszer látogatjuk meg, például 25 és 55 évesen, egész más kinézetük lehet. Meglehetősen érdekes látványt nyújt, ahogy a travertin lassan belepi a víz alatti fahusángokat és gyökereket, az idő múlásával pedig teljesen felismerhetetlenné teszi őket.
Minden turista kedvencei, az erdei túraútvonalak! A legnépszerűbb útvonalak mellett az elágazásoknál érdemes más útvonalakat is kipróbálni, melyek lerövidíti a sétát, de nem teszik szegényebbé az élményt. Természetesen akik kísérővel indulnak útnak, mindig az ő utasításait kell kövessék! A parkban sétaútvonalak, túraútvonalak és kerékpáros útvonalak is találhatók. Maguk a tavak csak egy kis részét képezik a Plitvicei-tavak Nemzeti Park élményének.
Ugyan a turisták nagy része a nyári látogatást részesíti előnyben, a park télen sajátos sármmal rendelkezik. Aki jól időzíti a látogatását, és olyankor érkezik, mikor nagyon hideg van, megtekintheti a híres vízeséseket befagyott állapotukban is. Az egész látkép olyan, mintha megállt volna az idő – a szerencsés turisták pedig olyan látványban is gyönyörködhetnek, melyet nyáron eltakar a sűrű növényzet.
Amint már említettük, a tavakban nem lehet megmártózni, felfrissülni, vagy baráti úszóversenyeket rendezni. Aki megpróbálja, előbb fogja elhagyni a parkot, mint azt tervezte. Ugyanez vonatkozik a növényekre és az állatokra is – el a kezekkel! A halászat, a vadászat és a gyűjtögetés tilos. A szigorú szabályoknak, és annak köszönhetően, hogy a nemzeti park már hét évtizede természetvédelmi terület, az állat- és növényvilág a mai napig megőrizte gazdagságát.
Ha nem úszhatunk, hogy jutunk át a tavakon? Nos, a park híres panorámahajója kirándulók tömegeit szállítja minden nap, a 46 méter mély Kozjak tavon, mely a Plitvicei-tavak legnagyobbja. Azok, akik nem szívesen hajókáznak, turistavonattal is körbejárhatják a parkot, a felejthetetlen élmény garantált! A jegyeket nem szükséges előre megvásárolni, nyáron azonban hosszabb várakozásra kell számítani.
A Plitvicei-tavak Trogir városából is könnyen megközelíthetők, 230 kilométert kell utazniuk a kalandvágyó turistáknak. Trogirból autóbuszos kirándulások során is ellátogathatunk a Plitvicei-tavakhoz, útközben pedig mesébe illő tájakon haladunk keresztül. Ha már ráuntunk a sós vízre és a napsütésre, kirándulhatunk egyet – az érintetlen természettel való találkozás, az erdei hűvös és a lélegzetelállító látvány megcsodálása után élményekben gazdagon térhetünk vissza Trogirba, ahol a nagyszerű napot megkoronázhatjuk egy kis esti csobbanással vagy egy finom vacsorával valamelyik vendéglőben.
Közép-Dalmácia egyik gyönyörű strandja a Krknjaši, melyet nemrégiben a Kék Lagúna névvel illettek, hogy több turistát tudjanak idecsábítani. A név azonban nem csak egy egyszerű reklámfogás – hűen tükrözi azt, ami itt a turistákat fogadja.
A számos nehezítő tényező és új szabály ellenére is sikeresen megszervezted a trogiri nyaralásodat, és úgy véled, hogy igazán meg is érdemled, az elmúlt hónapok megpróbáltatásai után? Remek! Segítünk csomagolni!