Trogir óvárosa Közép-Dalmácia valódi gyöngyszeme, mely 1997 óta az UNESCO világörökségi listáján szerepel. Ebben a városban talált menedéket IV. Béla, mikor a tatárok elől menekült, a város azonban nem csak történelmi érdekességeket rejt.
A számos rajongóval büszkélkedő, nemrég végetért világhírű sorozatot, a Trónok harcát Izlandtól kezdve, Írországon át, egészen Marokkóig, számos helyszínen forgatták – a magyar rajongók azonban ennél sokkal közelebb lévő Trónok harca helyszíneket is meglátogathatnak. A meseszép horvát tengerpart különleges hangulatú települései számos sorozatbeli helyszínt keltettek életre.
A legtöbb jelenetet Dubrovnikban forgatták – a város szűk, romantikus hangulatú kis utcácskái Királyvár sikátorait játszották. A városban található a Minčeta-erőd is, mely a sorozatban a Halhatatlanok Házaként tűnt fel, ahol Daenerys fogságba esett. A Dubrovnik közelében található Trsteno Arborétum is számos, főként romantikus töltetű jelenetnek adott otthont. Itt található az a terasz, melyen Lady Olenna Tyrell szövögette a terveit, a rajongók pedig azt a szökőkutat is megcsodálhatják, ahol Loras Tyrell és Sansa Stark találkoztak. Dubrovniktól nem messze található a Lovrijenac-erőd is, amely a sorozatbeli Vörös-erőd alapjául szolgált. Lokrum szigete Dubrovnik közelében található – a szigetben számos olyan jelenetet forgattak, melyek az igen gazdag Qarth városában játszódnak.
A magyar rajongóknak azonban nem kell egész Dubrovnikig utazniuk – Split környékén is számos jelenetet forgattak. A város közelében fekszik az a gyönyörű partszakasz is, ahol Daenerys és a sárkányai megpihennek. Klis vára is Split közelében található, mely néhány számítógépes változtatás után Meereent alakította a sorozatban. A várat azoknak a turistáknak is érdemes felkeresni, akik nem Trónok harca rajongók, hiszen az erődítmény és a környező táj is lenyűgöző. Splitben 2019 májusában új Trónok harca múzeum is nyílt, melyben a rajongók számos replikával – fegyverekkel és kosztümökkel – találkozhatnak. Splittől Trogir felé haladva útba esik Kaštel Gomilica is, mely a Trónok harca ötödik évadjában Braavos partjaként jelent meg a sorozatban.
A képeslapra illő Trogirba érkezve a rajongók Qarth városának jeleneteit eleveníthetik fel. Qarth a GOT-univerzum ismert része – már a második évad negyedik részében is lenyűgözte a rajongókat, mikor Daenerys először lépett be a gyönyörű helyre. Ugyan néhány más sorozatbeli helyszínen zajló jelenetet is itt forgattak, a rajongók Qarth városát ismerhetik fel Trogirban. Trogir gyönyörű, velencei stílust idéző óvárosa kiváló választás volt a sorozatbeli gazdag, gyönyörű kereskedőváros megelevenítésére, és nem volt szükség túl sok számítógépes módosításra. A Qarthban játszódó jelenetek egy részét a Szent Dominik kolostorban és annak környékén vették fel, amit mindenképp érdemes meglátogatni. A sorozatrajongóknak ajánlott szeptemberben ellátogatni a városba, mikor az idő még kellemes, a tenger meleg, viszont a kevesebb nyaralónak köszönhetően több idő marad arra, hogy a rajongók a sorozatbeli helyszíneken fotózkodjonak és nyugodtan körbejárják a várost. Érdekesség, hogy Trogir nem csak a GOT-stábot csábította a horvát tengerpartra – az amerikai „Dig” minisorozat egyes részeit is Trogirban forgatták. Trogir ebben a sorozatban Jeruzsálemet hivatott megtestesíteni.
Trogirból könnyen megközelíthető Šibenik városa is – ide a Krka Nemzeti Parkba induló buszos kirándulások során is eljuthatunk. Šibenik városa volt a Trónok harcából ismert Braavosban játszódó jelenetek nagy részének forgatási helyszíne. Ugyan a hatalmas kikötőőrt természetesen nem fogjuk itt találni, a dalmát város minden bizonnyal a filmbeli helyszínt juttatja majd minden rajongó eszébe.
Trogirban és környékén tehát a hagyományos nyaralási aktivitások mellett akár kedvenc sorozatunk helyszíneire is ellátogathatunk.
A trogiri kirándulás kihagyhatatlan része a tengerparti sétány. A széles sétány egyik oldalát pálmafák keretezik, a másik oldalon pedig a Trogirt Čiovo szigetétől elválasztó azúrkék tengersáv található. Érdekesség, hogy ez a tengersáv 1987-ben a Szajna folyót, maga Trogir pedig Párizst játszotta a “Stealing Heaven” című filmben, amit Trogirban forgattak.
Horvátország és Trogir városa széles körben kedvelt úticélpontok a magyar nyaralók körében. Nem csak az utazás előnyös, hiszen repülőutak helyett autóval is megközelíthetjük desztinációnkat, de teljesen igényeinkre szabható a nyaralás.
Ha el szeretnénk jutni végre egy tengerparti vakációra, de nem szeretnénk sokat költeni, érdemes Trogir városát választani! Mutatjuk, hogy miért.