Horvátországi nyaralásunk során garantáltan belefuthatunk legalább egy színes, illatos, friss és izgalmas piacba, ahol rengeteg friss termék vár ránk. Ilyenkor gyakran kétségbe eshetünk a bőség zavara miatt, és bizony nehéz lehet eldönteni, hogy miből érdemes bevásárolni.
Olvasd el az iránytrogir.hu legújabb cikkét, és ismerd meg a horvát piacok titkait!
Horvátországban rengeteg helyen ellátogathatunk a helyi termelői piacra, ahol gyümölcsöt, zöldséget, különböző sajtokat, borokat, húsféléket és rakiját is vásárolhatunk. Ezek a piacok jellemzően a városközpontban, vagy a kisebb városrészek központjában található. A piacot a helyiek „pazar” vagy „placa” néven emlegetik, mely általában a szabad ég alatt, nyitott területen helyezkedik el. Itt rengeteg helyi finomság, friss gyümölcs és zöldség, és egyéb érdekességek fedezhetőek fel. Ez különösen jól jöhet, ha konyhás apartmanban szállunk meg nyaralásunk során, és magunkra főzünk, de akkor is érdemes ellátogatni, ha csak nézelődni szeretnénk, vagy esetleg szuvenírrel kedveskednénk az otthoniaknak.
Nézzük hát, milyen tippeket és trükköket érdemes alkalmazni, hogy pont úgy tudjunk vásárolni, mint a helyiek!
A piac általában 7:00 és 15:00 között tart nyitva, de ez településenként változhat. A legfinomabb, legfrissebb termékekért érdemes 10:00 óra előtt ellátogatni, ilyenkor pedig még a piacok sem túl zsúfoltak.
Előfordul, hogy bizonyos termékek árai nincsenek feltüntetve. Ilyenkor érdemes ezt megkérdeznünk, és szükség esetén más standokkal is érdemes összevetni az árazást. Ezt azért is érdemes megtennünk, mert lehetséges, hogy a turistáknak magasabb árat mond egy kereskedő. Ha igazán profik szeretnénk lenni, akkor akár a horvát nyelvet is bevethetjük egy piaci felderítés során.
Ha szezonális termékeket vásárolunk, vagyis olyan zöldséget és gyümölcsöt, ami frissen termett, akkor garantáltan a legjobb ízt és minőséget kapjuk a lehető legalacsonyabb áron.
- A téli hónapokban érdemes a citrusféléket, a mandarint, a narancsot, a citromot és a vérnarancsot keresni, de mángoldot és vadspárgát is vásárolhatunk
- Tavasszal érik az articsóka, a retek, a brokkoli, a cukkini és a zöldbab, de májusban a friss eperre is érdemes lecsapni
- Nyáron, a fő turistaszezonban a bogyós gyümölcsöket, a cseresznyét, a szilvát, az őszibarackot és a dinnyét érdemes keresnünk, de emellett a sárgarépának, a kukoricának, az uborkának és a padlizsánnak is szezonja van
- A langyos őszi hónapokban a szőlő és az olajbogyó igazi kulináris kényeztetésnek számítanak, de keressünk gombát, tököt, almát és gránátalmát is
Horvátországban a különböző területeknek különböző specialitásaik vannak. A legjobb, ha főként a helyi termékek közül válogatunk, hiszen ezek nem csak finomabbak, de egészségesebbek is – nem mellesleg pedig a helyi kereskedőket is támogatjuk, miközben elősegítjük a szállítás közben kibocsájtott káros anyagok csökkentését.
Az olyan trópusi gyümölcsök, mint a banán, az ananász vagy a mangó nem teremnek helyben, így ezek biztosan import áruk. Ha olyan gyümölcsöt vagy zöldséget látunk a piacon, aminek nincsen épp szezonja, akkor ez is importált.
Zágráb – a városközpontban található piacon rengeteg zamatos gyümölcsöt és zöldséget fedezhetünk fel, miközben sajtokat, termelői mézet, friss kenyeret és tojást is beszerezhetünk. Ne hagyjuk ki a virágárusokat sem!
Split – A A Diokleciánusz (Diocletianus) palota mentén, az északi falnál található a helyi piac. Érdemes reggel ellátogatnunk ide, hiszen ilyenkor a legfrissebb a portéka. Itt akár friss tengeri herkentyűket is beszerezhetünk, melyeket frissen halásztak.
Pula – a híres pulai amfiteátrumban helyezkedik el a helyi piac, melyet 1903-ban építettek. A helyi friss termékek, horvát különlegességeket kínáló éttermek és egyéb boltocskák mellett már csak az építészet miatt is érdemes ide ellátogatnunk.
Dubrovnik – az óvárosban található piac sokat ad hozzá a város vibráló karizmájához. Ide a hét hat napján ellátogathatunk, egészen kora reggeltől késő délutánig. Különleges olajokat, ízletes lekvárokat és levendulát érdemes itt beszereznünk.
Levendula
A Hvar szigetén termesztett levendula júniusban érik be. A növényből olajat, mézet, fagylaltot, esszenciális olajat és bőrápolási termékeket is készítenek. Érdemes megkóstolnunk vagy kipróbálnunk ezt az isteni, illatos, jótékony hatású csodát.
Szőlő
Horvátországban hagyomány a szőlőtermesztés. Az Istriában termő fehér, aprószemű szőlő rendkívül édes, és nagyon lédús. Ebből a szőlőből készül a Malvazija bor is, mely egy száraz fehérbor kesernyés, mandulás utóízzel.
Szarvasgomba
A szintén Istriában termő szarvasgomba igazi különlegességnek számít. Szeptembertől januárig a fehér szarvasgombát érdemes keresnünk, az év többi részében pedig próbáljuk ki a fekete szarvasgombát. A legszebb termésnek kilója akár 2000€ is lehet!
Mandarin
A Neretvai mandarin édes, lédús termését vibráló színéről lehet felismerni. Tökéletes önmagában fogyasztva, de desszertekhez és gyümölcslé készítéséhez is ízletes alapanyag.
Tengeri só
A Pag szigetéről származó tengeri só Solanában készül, távol a gyártelepektől, hogy a lehető legtisztább formáját őrizhessék meg. Alacsony a nehézfémtartalma, és egyáltalán nem keserű. EU-szinten védett horvát termékként van bejegyezve.
Ha autóval vágunk neki a horvátországi nyaralásunknak, nem csak az utazás kényelmét élvezhetjük a saját tempónkban. Rengeteg álomszép úticél vár ránk, ha Trogirban vagy környékén töltjük a vakációt.
Íme, a 7 legszebb úticél Trogir környékén az autós kirándulásokhoz!
Szívesen kimozdulnál már egy izgalmas kirándulásra, de nem tudod, hogy hová menjetek? Irány Trogir, ahol felejthetetlen kalandokban lesz részetek, miközben a pénztárcátok is örülni fog!