A hajós kirándulások csodálatos és felejthetetlen élményt nyújtanak, legyen szó romantikus nyaralásról, családi üdülésről vagy a baráti kör nyári kalandjáról. Trogir környéke számos gyönyörű helyszínt kínál, ahova hajóval (is) el lehet jutni, az egésznapos kirándulások során pedig biztos senki nem fog unatkozni.
De mi van azokkal, akik először készülnek hajókiránduláson részt venni? Aggodalomra semmi ok, a hajó Dalmáciában kifejezetten megszokott és biztonságos közlekedési eszköz – a helyiek és a turisták is taxihajókkal érnek el a célpontig, kirándulásokat szerveznek, Trogir kikötőjében luxusjachtok kötnek ki, melyekben számos turista gyönyörködik a partról.
Cikkünk ad néhány hasznos tanácsot azoknak, akik az első hajókirándulásukra készülnek:
Az, hogy mit vigyünk magunkkal a kirándulásra, a célponttól és a saját céljainktól is függ. Mivel a strandolás, fürdőzés a legtöbb hajós kirándulás része, ezért a fürdőruháról, strandpapucsról, egyéb kellékekről természetesen semmiképp sem szabad megfeledkezned. Különösen hasznos, ha lenge strandöltözékben érkezel, mely megóv a napsugaraktól, de nem túlzottan meleg és elsősorban kényelmes. Javasoljuk, hogy a naptejet semmiképp se felejtsd ki a hátizsákból, de a kalap is jól jöhet, ha a nap elleni védelemről van szó. Attól függően, hogy a kirándulás mit tartalmaz, megfelelő mennyiségű ételről és vízről, üdítőről is gondoskodj. Ne feledd, a legtöbb túra városnézést, sétát is magába foglal, ezért arra is gondolj, hogy a hátizsák ne legyen túlzottan nehéz!
A hajón mindenki biztonsága érdekében nagyon fontos odafigyelni a házirendre. A hajón különösen fontos, hogy odafigyeljünk a kapitányra és ne mondjunk ellent neki. Ne feledjük, ő nem azért van jelen, hogy tönkretegye a szórakozásunkat, hanem azért, hogy gondoskodjon róla, hogy a kaland során is biztonságban legyünk. A házirend betartása mellett a hajón kiemelten fontos a helytakarékosság. Mivel a hajó egy relatív kis hely, fontos, hogy mindig minden a helyén legyen. Ha elvettünk valamit a hajón – legyen az egy térkép, távcső, mentőöv, pohár vagy tányér, azt használat után mindig tegyük vissza a helyére. Ezzel az aprósággal jelentősen megkönnyíthetjük a kapitány és a legénység dolgát.
Fel-, le- és átszálláskor mindig legyünk óvatosak, ha nem szeretnénk váratlanul megmártózni a tengerben (ami valljuk be, nem mindig vicces, sőt, gyakran kifejezetten balesetveszélyes). Ne kapkodjunk, ne rohanjunk, nyugodtan, egyensúlyozva közlekedjünk. Lehetőség szerint kapaszkodjunk a korlátba vagy útitársunk kezébe. A gyerekek kezét fogjuk, az ő biztonságukra különösen ügyeljünk.
Mint már említettük, a hajó egy kis hely, melyet egyszerre több személy is használ, ezért nagyon fontos, hogy mindig illendően viselkedjünk. A kirándulás célja, hogy pihenjünk, szórakozzunk és élvezzük a kalandot – de ezzel utastársaink is így vannak! Lehet a környék álomszép, a tenger fantasztikus, az időjárás pedig gyönyörű, ha valaki nem viselkedik kulturáltan a hajón, az a többiek számára tönkreteheti a hajókázást. Vértezzük fel magunkat szép viselkedéssel, toleranciával és jókedvvel, hiszen ez a legfontosabb „felszerelés” a hajókirándulások során.
Ezek a fő tanácsok azoknak, akik életük első hajókirándulására készülnek. Az út előtt természetesen a kapitány vagy a szervezők is mindig szívesen válaszolnak az esetleges kérdésekre, így ha bármilyen kétely merülne fel a kirándulókban, nyugodtan érdeklődhetnek. A fenti tippek betartása garantálja, hogy az első kirándulás felejthetetlen legyen és mindenki jól érezze magát, bármelyik útvonalról legyen is szó.
Trogir Közép-Dalmácia egyik legszebb, legjobb állapotában megmaradt középkori városkája. Ez azonban nem azt jelenti, hogy csak a múzeumrajongók tudnak itt jól szórakozni. Trogir és a szomszédos Čiovo szigete számos lehetőséget kínál a fiatalok és az aktív nyaralást kedvelők számára is.
A trogiri patika – melyet 1271. október 29-én nyitottak meg – volt az első európai gyógyszertár. Az ezt bizonyító eredeti dokumentum magántulajdonban van, míg másolatát a Városi Múzeumban őrzik.