Előző cikkünkben már elkezdtük a Plitvicei-tavak Nemzeti Park érdekességeinek felsorolását, hiszen sok turista látogat el ide tengerparti nyaralása során, egy egynapos kirándulás keretében. A Trogirban üdülők is könnyen eljuthatnak a világhírű parkba, hiszen a hangulatos tengerparti városból is számos buszos kirándulás indul. A parkban 16 kisebb-nagyobb tó található, melyet látványos vízesések kapcsolnak össze, a tavak azonban csak a nemzeti park egy százalékát teszik ki. Folytassuk felsorolásunkat a következő öt fontos tudnivalóval a Plitvicei-tavakkal kapcsolatban!
A Plitvicei-tavakat mindig is nagyra becsülték a helyiek, 1949-ben azonban úgy határoztak, hogy a tavak hivatalos védelmet érdemelnek, így nemzeti parkká nyilvánították őket. Néhány kivétel azért mégis volt, ugyanis megengedték a Karl May novellákat western filmek formájában felelevenítő filmeseknek, hogy a parkban forgassanak, természetesen különleges engedélyek mellett. A park nem csak Horvátország legrégibb nemzeti parkja – a Plitvicei-tavak Nemzeti Park egész Délkelet-Európa legelső nemzeti parkja volt. Nem semmi, nem igaz?
A parkban gyakran harsan fel ez a kiáltás, különböző nyelveken. A tavakban rengeteg hal van – és nem csak hal. A Plitvicei-tavak tele vannak úgynevezett endemikus fajokkal. Az endemikus, azaz a bennszülött fajok olyan fajok, melyek sehol máshol nem fordulnak elő a világon, tehát kizárólag a Plitvicei-tavakban találkozhatunk velük. A nagyobb állatok mellett, melyek közül a barnamedve a legkiemelkedőbb, számos rovar és rákfaj található a parkban. Érdemes jól körbenézni sétánk során, hiszen a parkban több mint 300 fajta lepkével és pillangóval találkozhatunk, melyek az endemikus növényekkel táplálkoznak! Ne feledjük azonban, hogy növényeket gyűjteni vagy lepkét fogni tilos a parkban!
Ha figyelembe vesszük, mennyi különlegessége van a Plitvicei-tavak Nemzeti Parknak, nem meglepő, hogy az Adria mellett is ez Horvátország egyik leglátogatottabb turistacélpontja (a másik leglátogatottabb célpont Dubrovnik városa).
Nos, ahogy már említettük, a park egy igazi turistamágnes. Ez azonban nem ok arra, hogy lemondj a látogatásról! A Trogirból induló turistabuszok már bejáródott terv szerint hozzák-viszik a turistákat, így sehol sem kell túl sokat várakoznod majd, a park pedig elég nagy ahhoz, hogy sehol se kelljen egymás lábát taposniuk a turistáknak. Azok, akik nem szeretik a tömeget, érkezhetnek kora tavasszal vagy késő nyáron is, de a tavaknak télen is különleges a varázsuk.
A friss levegő hatására és a hosszú séták után természetes, ha a turisták megéheznek. Ez nem is baj, hiszen kár lenne kihagyni a híres Lička Kuća vendéglőt, mely utánozhatatlan helyi finomságokat kínál. Ha megéhezel a séta közben, több mint 10 vendéglő, büfé és kávézó vár rád, hogy megpihenj a túra során. Érdemes kipróbálnod a „Lički burger” nevű finomságot, mely egy egyszerű, de rendkívül finom hamburger, ami tökéletesen kiegészíti az egész napos élményt.
Reméljük, tudtunk mondani valami újat a Plitvicei-tavakkal kapcsolatban és felveszed őket az utazási célpontjaid közé, ha Trogirba tervezed a nyaralásodat. Egy tíznapos nyaralás során mindenképp érdemes egy napot a nemzeti park meglátogatására szánni, de ha csak egy hétig maradsz Trogirban, akkor is beiktathatod a látogatást, ha szívesen lehűlnél egy kicsit a parkban, ahol a nappali hőmérséklet átlagosan 5-7 fokkal alacsonyabb, mint a trogiri riviérán.
Az Adria mellett Horvátországról a legtöbb turistának a Plitvicei-tavak jutnak az eszébe. Ez nem is meglepő, hiszen az egész évben nyitva tartó látványosság a legszebb hely, amit egy turista körbejárhat.
Trogir a színek és formák kifogyhatatlan tárháza. A felejthetetlen tartalmú város évszázadokon keresztül épült, bölcsen és részletgazdagon. Trogir Közép-Dalmácia egyik legszebb gyöngye, melynek partjait az Adriai-tenger öleli körül.